Krab pustelnik w akwarium rafowym

Kraby pustelniki znajdziemy praktycznie w każdym akwarium morskim. Czy jest to dopiero co założony reefmax czy wielkie 1000 litrowe akwarium z acroporami.
Krab pustelnik jest jednym z podstawowych elementów tzw „ekipy czyszczącej”. Te pracowite stworzonka są często niedoceniane przez starszych akwarystów ale zazwyczaj kochane przez dzieci.
Kraby spełniają w akwarium bardzo wiele funkcji. To nie prawda że kraby tylko zrzucają korale ze skały i zjadają ślimaki.

Kraby pustelniki występują praktycznie we wszystkich morzach i oceanach świata, wyjątkiem są zimne wody Arktyki i Antarktydy. To co wyróżnia kraby pustelniki z pośród innych stawonogów jest brak pancerza chroniącego odwłok kraba. Taka budowa wymusiła na krabach konieczność ochrony wrażliwego odwłoka. Kraby pustelniki chowają się w znalezionych muszlach ślimaków. Kraby przystosowały się do takiego „pomieszkiwania”, odwłok kraba pustelnika jest lekko skręcony i giętki co pozwala na dobre ulokowanie się w różnych rodzajach muszli. Kraby pustelniki pomimo miękkiego delikatnego odwłoka nie są jednak bezbronne, Posiadają szczypce (niektóre gatunki nawet dość duże) prawe zwykle większe niż lewe. Szczypce te służą krabom do obrony, zdobywania pożywienia oraz do walki.

W zmieniającym się świecie kraby musiały się przystosować do mieszkania w różnych warunkach lokalowych. Niektóre gatunki krabów żyją w „kokonach” rurówek, inne w zagłębieniach w żywej skale, wielokrotnie spotykano również kraby pustelniki zamieszkujące łodygi bambusa.

Muszla / dom jest dla kraba podstawą egzystencji. Dlatego jeśli nie znajdzie w swojej okolicy pustej muszli do której mógł by się przeprowadzić będzie próbował usunąć innego lokatora z muszli która akurat przypadła mu do gustu. Jeżeli tym lokatorem jest ślimak to zazwyczaj kończy się to zjedzeniem ślimaka przez kraba (kraby pustelniki są bardzo niecierpliwie, nie będą czekać aż ślimak padnie). Jeżeli muszla zamieszkana jest przez innego kraba wówczas może dojść do małej wojny o muszle.

Ja wielokrotnie widziałem małe, „nagie” kraby pustelniki które przegrały potyczkę o muszlę i musiały doświadczyć eksmisji na bruk. Jest to widok dość ciekawy.
Wielokrotnie obserwowałem również masowe migracje krabów. Zazwyczaj gdy jeden z krabów w akwarium zmieni muszle jego poprzedni dom zostaje szybko zasiedlony przez innego (mniejszego kraba) który to również pozostawia poprzednie lokum puste. Zazwyczaj w ciągu godziny po zmianie muszli przez największego kraba pustelnika wszystkie kraby w akwarium mają już nowe domy.

Brak konieczności budowania silnego pancerza pozwala pustelnikom rosnąc o wiele szybciej niż innym stawonogom. Gdy krab urośnie po prostu zmienia dom na większy.

Niektóre z krabów takie jak Dardanus pedunculatus przeniosły ochronę odwłoka na wyższy poziom. Kraby te hodują na swoich muszlach ukwiały. Jest to jeden z przykładów symbiozy na rafie. Ukwiał na muszli daje krabom dodatkową ochronę przed drapieżnikami. Ukwiał ma zaś zapewniony transport oraz mnogość pożywienia dostarczanego przez kraba. Symbioza ta posunięta jest tak daleko że podczas zmiany muszli przez kraba ukwiał przenosi się na nową muszlę.

Jak wspomniałem wcześniej kraby pustelniki są bardzo często elementem ekipy czyszczącej. Kraby pustelniki są padlinożercami zjadającymi również wiele gatunków glonów. W akwarium ceni się je przede wszystkim za umiejętność sprzątania resztek. Sprzedawane są również jako cudowny środek na glony. Musimy jednak uważać ponieważ kraby pustelniki omijają niektóre z gatunków glonów takie jak Briopsis, Asparagopsis lub Valonia.

Kraby pustelniki występują bardzo licznie i równie licznie są poławiane na potrzeby akwarystyki. W roku 2009 u wybrzeży Florydy zostało zebranych ponad 9 milionów krabów pustelników. Według niektórych badaczy tak zachłanne wybieranie krabów ze środowiska może doprowadzić do zachwiania kontroli nad glonami ale nie zostało to jeszcze dokładnie zbadane.

Małe gatunki krabów pustelników takie jak Paguristes cadenati czy Calcinus laevimanus są w pełni bezpieczne dla akwarium rafowego. Jak już wspominałem żywią się one resztkami i w odpowiedniej ilości pomagają oczyszczać akwarium z zalegającego pokarmu.
Większe gatunki takie jak Calcinus elegans nie stanowią zagrożenia dla koralowców ale często potrafią przyprawić o ból głowy wielu akwarystów wchodząc na koralowce (zazwyczaj SPS) łamiąc je czy zrzucając ze skały.
Musimy jednak pamiętać że stwierdzenie krab bezpieczny dla rafy nie jest jednoznaczne z bezpieczny dla ślimaków. Musimy mieć świadomość że kraby będą atakować slimakiw celu pozyskania ich muszli.

Dlatego wprowadzając kraby pustelniki do akwarium musimy mieć świadomość że pomimo iż są to jedne z najprostszych i najwytrzymalszych zwierząt w naszych akwariach to musimy zapewnić im godne warunki do życia.
Jeżeli będziemy dostarczać krabom puste muszle w różnych rozmiarach zminimalizujemy ryzyko ataku na ślimaka.

Jeżeli kraby będą miały pod dostatkiem pożywienia to również nie powinny atakować innych mieszkańców akwarium. Nie łudźmy się że krab pustelnik wyżywi się sam na tym co znajdzie na skale. Jeżeli kraby nie będą karmione tak jak pozostałe zwierzęta możemy być pewni że instynkt weźmie górę i prędzej czy później krab zapoluje na ślimaka który przecież również miał zjadać glony.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (2 votes cast)
Krab pustelnik w akwarium rafowym, 6.0 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>