Filtracja DSB, sypać czy nie sypać

W wielu opisach akwariów powraca ostatnio temat filtracji DSB (deep sand bed), czyli grubej warstwy żywego piasku zapewniającej miejsce do życia bakteriom i innym drobnym organizmom.
Sama zasada filtracji DSB jest zaczerpnięta z natury i jest na ten moment jednym z najbardziej naturalnych systemów filtracji w odróżnieniu od Bio polimerów, ZEOvit’u oraz pochodnych ZEOvit’u czy filtracji opartej o żywice jonowymienne.
sand-beach
Generalna zasada działania filtra z grubą warstwą piasku jest podział podłoża na warstwy. Każda z warstw jest zależna od siebie i jedna bez drugiej nie może istnieć. W dużym uproszczeniu możemy przyjąć iż DSB dzielimy na 3 warstwy.
Warstwa górna tlenowa odpowiada za rozkład amoniaku do postaci azotynu oraz azotyny do postaci azotanu.
Warstwa środkowa tzw. pośrednia jest mieszaniną warstwy górnej i dolnej i jest granicą miedzy tymi warstwami.
Warstwa dolna beztlenowa jest sercem całej filtracji, to tu zachodzi beztlenowy rozkład azotanów do postaci wolnego azotu w formie lotnej.
Kilka lat temu pojawiły się opinie, iż nie można utrzymać zbiornika z filtracją DSB przez dłużej niż 2 lata. Moim zdaniem jest to nie do końca prawda. Większość zbiorników w okolicach drugiego roku od powstania dopada coś co ja nazywam syndromem starego zbiornika. Jednak nie jest to spowodowane systemem DSB lecz niewystarczającą lub nieodpowiednią ilością zwierząt dbających o czystość w zbiorniku.
Wiele osób zapomina iż rafa koralowa to nie tylko piękne korale i ryby, ale także niezliczone ilości ślimaków, rozgwiazd, krewetek, jeżowców czy ogólnie mówiąc robaków. To właśnie one dbają o odpowiednie przekopywanie wszystkich stref piasku, zjadanie glonów pokrywających żywą skałę czy wręcz usuwanie glonów wapiennych pokrywających skałę. Większość akwarystów z utęsknieniem czeka, aż ich skała pokryje się fioletowymi i czerwonymi glonami zapominając lub zwyczajnie nie wiedząc o tym że ograniczają one zdolności filtracyjne skały.
Sam system filtracji DSB jest jednym z najbardziej efektywnych jakie można zastosować w akwarium. Według wielu źródeł już 25 kg żywego piasku może wystarczyć do filtrowania zbiornika o pojemności do 400 litrów, jeśli oczywiście ilość ryb nie będzie zbyt duża. Bo tak naprawdę filtracji nie powinniśmy dobierać do pojemności zbiornika, lecz do jego obsady. Częste pytania jaka powinna być filtracja do określonego litrażu są z góry narażone na brak prawidłowego jej doboru ponieważ nie uwzględniają podstawowego założenia, że jest ona bardziej zależna od ilości ryb w zbiorniku niż od samego litrażu.
Sis-DSB2
Warstwa piasku w filtrze DSB powinna mieć od 7 do nawet 20 cm grubości. Generalnie im warstwa grubsza tym filtracja bardziej stabilna i wydajniejsza. Problem grubości podłoża w akwarium można wyeliminować stosując tzw. RDSB czyli filtr DSB w osobnym zbiorniku.
Filtracja DSB nie wymaga oświetlenia, lecz jest ono pomocne przy niektórych procesach zachodzących w górnych warstwach filtra.
Wielu akwarystów poszło tą drogą dalej tworząc coś w rodzaju połączenia filtra RDSB z filtrem glonowym, gdzie w osobnym zbiorniku przeznaczonym na refugium podłoże to właśnie gruba warstwa żywego piasku a nad nią glony filtrujące.
Filtracja DSB nie wymaga od nas żadnej suplementacji. Pojawia się tylko w jej przypadku coś co nazywamy „karmieniem filtra”, jest to nic innego jak przygotowywanie dużych ilości pokarmów dla korali, mrożonek lub tzw „koktajlu”, czyli różnych zmiksowanych pokarmów mrożonych, krewetek koktajlowych oraz dodatków suchych. Jest to spowodowane bardzo dużymi możliwościami filtracyjnymi warstw piasku, które nie dokarmiane mogą prowadzić do zbytniego wyczyszczenia wody w akwarium. Takie zbytnie wyjałowienie wody prowadzić może do utraty tkanki koralowców, zahamowania wzrostu czy wręcz śmierci korali. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to najbardziej wydajny filtr, który łatwo wprowadzić do każdego akwarium i łatwo kontrolować.
W sieci oraz w wielu źródłach można znaleźć informacje, iż to właśnie zastosowanie filtracji DSB pozwoliło na ustabilizowanie akwarium oraz obniżenie poziomu amoniaku do wartości bliskich zeru.
Warto wspomnieć również, iż filtracja DSB poprzez biologiczny rozkład cząstek organicznych pozwala również na obniżenie ilości fosforanów ponieważ bakterie do swojego rozwoju oraz namnażania zużywają fosfor który pobierają z wody. Jest to tym bardziej pomocne ponieważ obfite karmienia powinno generować wzrost fosforanów oraz azotanów.
Jest jednak zupełnie inaczej, dobrze działający filtr DSB z odpowiednią ilością zwierząt go zamieszkujących działa tym wydajniej im bardziej jest on dokarmiany. Bakterie, które mnożą się w warstwach piasku mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę, duża ilość bakterii stanowi pokarm dla koralowców, które dzięki temu mają warunki bardzo zbliżone do tych na rafie, gdzie opływają one w pokarm mają jednocześnie krystalicznie czystą wodę.
Mam nadzieję, iż ten artykuł pozwoli wam zaplanować filtracje w waszych akwariach tak aby zwierzęta czuły się jak w domu, bo przecież to tylko o to chodzi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Filtracja DSB, sypać czy nie sypać, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>